ZZSP Zakładów Mechanicznych "Dezamet" w Nowej Dębie

W roku 1936, z chwilą przystąpienia do budowy Wytwórni Amunicji Nr 3 stanowiącej jeden z obiektów Centralnego Okręgu Przemysłowego – projektanci oraz budowniczowie mieli na uwadze również zagadnienia związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym zakładu.

Za poparciem tej tezy świadczy przede wszystkim wzniesienie w roku 1938 budowli, której elementy architektury zewnętrznej i wewnętrznej zdecydowanie świadczą o jej przeznaczeniu, a mianowicie: wieża obserwacyjna, boksy garażowe oraz rozkład i charakter innych pomieszczeń wewnątrz budynku.

W historię zakładów już od początków istnienia wpisane są działania na rzecz bezpieczeństwa pożarowego, które z upływem czasu oraz wzrostem zagrożenia pożarowego wynikającego z procesów technologicznych, skłoniły kierownictwo do utworzenia zorganizowanej i profesjonalnej służby. W roku 1939 powołane zostało zawodowe pogotowie stanowiące zalążek ochrony przeciwpożarowej zakładu, które z biegiem lat ewoluując doprowadziło do powstania Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu działań wojennych, w roku 1945 w zakładzie została utworzona Straż Przemysłowa, która między innymi szkolona była z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Straż Przemysłowa, oprócz zadań związanych z ochroną Zakładu, pełniła jednocześnie rolę pogotowia przeciwpożarowego. Taki stan trwał do roku 1950. Wejście w życie ustawy z dnia 4 lutego 1950 roku o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji, spowodowało w roku 1950 oddzielenie Straży Przemysłowej i na bazie jej dotychczasowych pracowników została utworzona Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna.

Tak więc, rok 1950 należy przyjąć jako datę powstania Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej, a osoby w niej zatrudnione i posiadające odpowiednie przeszkolenie pożarnicze, traktować jako członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa, pełniących służbę w ZZSP.

Pomimo tego, że utrzymanie jednostki ZZSP, która nie będąc bezpośrednio związana z produkcją, a tym samym nie przynosząc dochodów, stanowiła znaczne obciążenie finansowe dla zakładu, nie wahano się z podjęciem decyzji o jej utworzeniu. W okresie swojego istnienia jednostka ZZSP, przez swój stały dozór oraz prowadzone działania profilaktyczno – zapobiegawcze, na pewno wielokrotnie ustrzegła zakład przed stratami jakie mogły wyniknąć z ewentualnych pożarów. Natomiast w momentach szczególnych zagrożeń lub w momencie powstania pożaru, będąc na terenie zakładu mogła błyskawicznie przystąpić do działań ratowniczo gaśniczych. W okresie swojego istnienia brała również wielokrotnie udział w akcjach gaśniczych na terenie Nowej Dęby i okolicznych miejscowościach oraz otaczających zakład kompleksach leśnych.

W miarę rozwoju jednostki oraz doposażania jej w coraz nowcześniejszy sprzęt, strażnica ZZSP stawała się coraz bardziej ciasna. Starania w kierunku poprawy warunków lokalowych podjęto już od 1969 roku. Zaowocowały one jedynie tym, że w roku 1986 została opracowana dokumentacja projektowa na rozbudowę istniejącej strażnicy i budowy obiektów towarzyszących. Z projektu tego wybudowano jedynie w roku 1986 wspinalnię. Dalsza rozbudowa strażnicy planowana była na rok 1988, lecz do realizacji tych zamierzeń z przyczyny pogarszającej się sytuacji ekonomicznej zakładu nie doszło.

W związku z tym, że nie było możliwości rozbudowy strażnicy, w roku 1991 zostało dobudowane skrzydło budynku z przeznaczeniem na szatnię i sypialnię. Następnie został przeprowadzony gruntowny remont budynku, co przyczyniło się do zdecydowanej poprawy istniejących warunków.

ZZSP ZM "Dezamet" w Nowej Dębie była jednostką kat "B" - na przełomie lat 80/90 służbę pełniło tam 34 funkcjonariuszy pożarnictwa.

7 marca 1996 jednostka została zlikwidowana a na jej bazie lokalowo-sprzętowej powołano JRG PSP w Nowej Dębie.

Historia jednostki została spisana i udostępniona przez ostatniego Komendanta ZZSP "Dezamet" st.chor. Szymona Niedbałę

Wyposażenie

Stan na 31.12.1991

              
- SOp - FSO 125p
              
- GLM-8 - Żuk A-15
              
- GBA 2,5/16 - Jelcz 005
              
- GCBA 6/32 - Jelcz 004
              
- POn - HL 900.40 - przyczepa oświetleniowa
              
- PW - HL 900.40 - przyczepa wężowa



------------------------------------------------------------------------------------------------------