Zawodowa Straż Pożarna w Sejnach

W terenowej ZSP w Sejnach w 1984 r. w podziale bojowym pełniło służbę 21 strażaków. Jednostka należała do kat. C (w sile plutonu, sekcja na zmianie). Przy ZSP funkcjonowała OSP Sejny, formalnie S-1, nie posiadająca jednak własnego samochodu. Bazowała ona na sprzęcie ZSP. Jeszcze w latach 80. w niewielkich jednostkach ZSP kat. C nie była to wcale sytuacja wyjątkowa.

Siedziba ZSP mieściła się w strażnicy wybudowanej w latach 1959-62 (obecny adres: ul. Strażacka 2), do dziś służącej KP i JRG PSP w Sejnach.

Amfibia BAW a porucznik Borewicz

Co ciekawe, działająca we wschodniej części Pojezierza Suwalskiego ZSP w Sejnach była jedną z bardzo nielicznych jednostek straży pożarnych, wyposażonych w amfibię samochodową BAW. Pojazd ten znany jest szerszej publiczności z epizodycznej 'roli' w jedynej pełnometrażowej części serii o przygodach dzielnego funkcjonariusza SUSW, por. Sławomira Borewicza, czyli '07 zgłoś się'. W odcinku/filmie 'Zamknąć za sobą drzwi' z 1987 r. sejeński BAW daje pokaz swoich możliwości: płynie po jeziorze i wyjeżdża na brzeg, aby dostarczyć przewodnika z psem. W filmie wystąpił również inny strażacki BAW (swoisty 'dubler'), prawdopodobnie z Warszawy. Część scen rozgrywających się jakoby w północno-wschodniej Polsce kręcono bowiem na Mazowszu - jednym z plenerów było m.in. miasto Warka (tło pościgu milicyjnego Mi-2 za czarnym Buickem Electra). W dość komicznym epizodzie z 'groźnym pożarem lasu' (z zadymieniem symulowanym pojedynczym generatorem dymu) milicyjną blokadę mijają samochody gaśnicze OSP z numerami operacyjnymi z woj. stołecznego warszawskiego. Występ amfibii z Sejn świadczy jednak o tym, że przynajmniej lokalizacja filmowej leśniczówki, która miała znajdować się gdzieś pod Augustowem, pokrywała się geograficznie z miejscem kręcenia scen.

Wyposażenie KRSP i ZSP (pierwsza połowa lat 80.):

 4007xx 
- GBA 2,5/16 - Jelcz 005
 4007xx 
- GBA 2,5/16 - Jelcz 005 (zastąpił na pocz. lat 80. GBM)
 4007xx 
- GCBA 6/32 - Jelcz 004
 400713 
 SUA 419E 
- amfibia BAW
 4007xx 
- SOp - ?
 4007xx 
- SOp - ?------------------------------------------------------------------------------------------------------