C400 (C4/4) typ P27

Pompa ciągnikowa

W PRL-u niejednokrotnie pochylano się nad problemem zabezpieczenia przeciwpożarowego wsi. Powstawały nie tylko stosowne regulacje prawne, ale także m. in. wyspecjalizowany sprzęt, dostosowany do potrzeb ochrony przeciwpożarowej na wsi – przede wszystkim Państwowych Gospodarstw Rolnych. Ich postępująca rozbudowa i mechanizacja stwarzała nie tylko nowe rodzaje zagrożeń, ale także pewne nowe możliwości. Nasycenie PGR-ów ciągnikami było czynnikiem, który nie uszedł uwadze producentom sprzętu gaśniczego. Obok przedstawianej już na naszych łamach przyczepy PcBM 1700/8, inną jednostką sprzętową związaną z ciągnikami rolniczymi było urządzenie zwane „naczepną pompą ciągnikową”. Opisywano je jako „sprzęt przeciwpożarowy przewoźny, mocowany na ciągnikach”.

Pompa ciągnikowa C400 typu P27 została opracowana przez bielską Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego nr 1 na bazie pompy P25 wykorzystanej w motopompie M400 P25 (M 4/4). P27 była konstrukcją jednostopniową, wirową, wykonaną z anodowanego stopu aluminiowego. Wirnik umocowano na końcówce walu, osadzonego w łożyskach. Do zassania wody służyła pompka tłokowa o napędzie ręcznym, umieszczona na korpusie pompy. P27 posiadała 2 nasady 75: tłoczną i ssawną; w przeciwieństwie do pierwowzoru ta ostatnia była umieszczona pod kątem prostym w stosunku od osi pompy. Całość umieszczono na ramie stalowej, przystosowanej do zamocowania z tyłu ciągnika, przy czym jedynym kompatybilnym modelem był Ursus C325. Urządzenie napędzane było za pośrednictwem pasa gumowego i koła pasowego, osadzonego na końcówce wału pompy.

Pierwsze egzemplarze prototypowe pompy P27 wykonano w 1964 r. W tym samym roku WSM wypuściło serię informacyjną pomp ciągnikowych. Nie spotkała się ona z uznaniem, pompami nie były zainteresowane nawet gospodarstwa rolne. Bodaj największą wadą był wadliwy napęd (poślizgi przekładni pasowej), choć problematyczna była kompatybilność tylko z jednym modelem ciągnika, oraz ograniczony zakres stosowania zestawu przy akcjach gaśniczych. W odpowiedzi na negatywne przyjęcie P27, rozpoczęto prace nad modelem P28, opartym o samozasysającą pompę P26. (KN)

Producent: Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego nr 1, Bielsko-Biała
Okres produkcji: 1964 – prototypy i seria informacyjna

Dane techniczne:

Wymiary (długość/szerokość/wysokość): 650x580x580 mm
Ciężar: 45 kg
Wydajność (zakres): 200-600 l/min przy ciśnieniu 3,6-5,2 bar,
Wydajność nominalna: 400 l/min przy ciśnieniu 5 bar, wysokości ssania 1,5 m i 3000 obr/min
Napęd: od silnika ciągnika rolniczego Ursus C325, za pośrednictwem przekładni pasowej
Pompa: P27, jednostopniowa, wirowa, wykonana z anodowanego stopu aluminiowego
Nasady: 1x ssawna 75, 1x tłoczna 75