Fot. Ze zbiorów redakcji

Star 29 - SOn

Samochód specjalny oświetleniowy

Specyfika działań operacyjnych prowadzonych nocą stawiała przed jednostkami taktycznymi straży coraz to nowe wyzwania. Fundamentalnym elementem towarzyszącym powodzeniu prowadzonych działań, było skuteczne oświetlenie terenu akcji. Do lat siedemdziesiątych nie używano w kraju samochodów oświetleniowych, które stanowić mogły mobilne elektrownie bardzo pomocne w warunkach działań taktycznych. Jedną z pierwszych w kraju prób skonstruowania samochodu oświetleniowego podjęli w 1973 roku pracownicy KWSP w Poznaniu.

Bazą pojazdu było skrzyniowe podwozie Star 29. Obsadę wozu stanowiło dwóch strażaków zajmujących miejsca w kabinie Stara. Powierzchnia ładunkowa ciężarówki została przystosowana do przewozu agregatu prądotwórczego, kabli, lamp oświetleniowych oraz osprzętu do wytwarzania i przesyłania prądu elektrycznego. W pozycji transportowej zabudowa specjalna pojazdu była zabezpieczona brezentową opończą, rozpiętą na stelażach skrzyni ładunkowej. W sytuacji zapotrzebowania większej ilości urządzeń oświetlających, przewidziano sprzęgnięcie pojazdu z przyczepą skrzyniową wyposażoną w osobny agregat, lampy oraz osprzęt.

Samochód był przeznaczony zarówno do oświetlnia terenu podczas akcji w róznych warunkach atmosferycznych, jak i do zasilania różnych odbiorników pradu elektrycznego. Dodatkowo przyczepa stanowiąca zestaw ze Starem, przystosowana była do pracy w warunkach polowych (zgrupowania, obozy) oraz mogła być wykorzystana jako polowa ładownia akumulatorów. Wyżej wymieniony zestaw został zlokalizowany w IV Oddz. ZSP w Poznaniu i brał udział w wielu akcjach na terenie miasta i województwa poznańskiego.

Star 29 SOn (1973)

Oznaczenie pożarnicze wg PN-79: SOn
Podwozie: Star A29 z 6-cylindrowym silnikiem benzynowym S47A o mocy 105 KM
Skrzynia biegów: sześciostopniowa (5+R)
Układ jezdny: 4x2
Nadwozie: dwusegmentowe składające się z kabiny 642 i zabudowy specjalnej
Liczba miejsc: 2 (1+1)
Masa całkowita: 9000 kg
Prędkość maks: 80 km/h

wyposażenie i charakterystyka pożarnicza:

 • 700 m kabla oraz 14 szt. zwijadeł
 • reflektory halogenowe 1000 W - 4 szt.
 • reflektory przenośne 1000 W wraz ze stojakami - 14 szt.
 • złącza hermetyczne - 30 kompletów
 • rozety i rozdzielacze prądowe - 5 kompletów
 • uziemienie z linką - 1 komplet
 • wózek do rozwijania i zwijania kabli - 1 szt.
 • kabel 25 m
 • zapasowe bezpiecznik, żarówki, uszczelki i złącza
Dyslokacja
 • IV Oddział ZSP Poznań
   U-0413 
   6708-PI